Both Teams Run Well In Home Invitational

Cameron Biskupski hands off to Luke Passino in the 3200 meter relay.

Inland Lakes held a medal invitation with a total of thirteen teams on Thursday, April 28. The teams that competed were Sault Ste. Marie, Boyne City, Johannesburg-Lewiston, Brimley, Gaylord St.Mary, Bellaire, Central Lake, Onaway, Mancelona, Ellsworth, Cheboygan and Pellston.

The boys finished in third with a total of 110 points. The girls finished in third with a total of 89.50 points.

“Their were thirteen teams there, so there was a lot of competition,” Cameron Everingham said. “It was really intimidating seeing that many teams there. I guess it all kinda worked out in the end, because it motivated me.”

“There was definitely good competition from Boyne City and the Sault,” Hailey Shank said.


 Boys Events

Girl Events

Shot Put
1. Ryan Howery 46’04”
5. Doug Langone 37’06”
Discus
1. Ryan Howery 135’08”
4. Doug Langone 107’02”
Discus
7. Sheldon Vizina IL 67’02”
High Jump
T-8 Andrew Dufek 5’03”
High Jump
3. Katie Byrne IL 4’6″
5. Sabrina Schoonmaker 4’4″

Long Jump
1. Andrew Dufek 20’07”
4. Derek Woods 17’04”

3200 Meter Relay
2. IL (Ethan Jankowiak, Cameron Biskupski, Brandon Dicus, Luke Passino) 9:18

3200 Relay
1. IL (Lexi Passino, Abbi Kline, MacKenzie Harrington, Hailey Shank) 10:34
Pole Vault
3. Ethan Jankowiak 9’00”
100 Meter Dash
6. Andrew 12.11
100 Meter Dash
4. Abby Makowski IL 13.98
110 Hurdles
4. Cameron Everingham 19.19
8. Dan Pung 20.12
 800 Meter Relay
4. IL (Austin Fielder, Derek Woods, Dave Fournier, Dylan Hopkins) 1:39
800 Relay
8. IL (Mallory Bunker, Falyn Mansfield, Harrington, Schoonmaker) 2:08
1600 Meter Run
8. Luke Passino
1600 Meter Run
1. Hailey Shank 5:40
400 Meter Relay
4. IL (Austin Fielder, Dave Fournier, Derek Woods, Brandon Dudley) 48.34
400 Meter Dash
1. Ethan Jankowiak 53.78
400 Meter Dash
1. Lexi Passino 1:05
300 Hurdles
7. Cameron Everingham 48.95
 800 Meter Run
4. Luke Passino 2:12
800 Meter Run
1. Hailey Shank 2:32
4. Passino 2:44
5. Mansfield 2:48
200 Meter Dash
3. Andrew Dufek 24.37
 200 Meter Dash

2. Makowski 28.49
3200 Meter Run
4. Kline 12:51
 1600 Meter Relay
2. IL ( Austin Fielder, Luke Passino, Ryan Howery, Ethan Jankowiak) 3:46
 1600 Relay

1. IL (Shank, Makowski, Kline, Passino) 4:33

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*